Hlavní stránka Zajímavosti

PostHeaderIcon Spolková včelnice

Kde se vzal nápad na něco takového, jako je včelnice pro naše členy?
Jednoho dne přišel přítel Valášek s nápadem zřídit něco jako "spolkovou včelnici", která bude místem pro setkávání se u včel a vyměňování si zkušeností s jejich chovem.

Tato myšlenka byla následně projednána na členské schůzi a nikdo nebyl vyloženě proti. Přistoupilo se tedy k plánování činností pro splnění tohoto záměru.

Myšlenka na chov matek a případně produkci oddělkůmezi některé členy lákala, ale s aktivním zapojením do činností spojených se zbudováním se nikdo moc nehrnul.

Našlo se ale pár členů, kteří se mnohdy i přes svou velkou zaneprázdněnost s osobními úkoly, rozhodli něco ze svého času věnovat práci pro náš spolek.

Takže se 12.4.2025 tito lidé sešlit a proběhla úvodní brigáda. Díky dobrovolníkům z řad rodinných příslušníků, kteří žádné výhody od našeho spolku nemají, ale přesto nabídli pomoc, nás tam nakonec bylo dost na to, abychom s prací pokročili.

Zde je několik dokumentačních fotografií zachycujících práci na první brigádě.

 

Takto to vypadalo prostředí sadu na začátku. Prostory pro umístění včelnice nezištně poskytl Luboš Valášek.

 pocatecni stav

 

Nejdříve bylo potřeba křoviny trochu pročistit, aby se tam dalo pohybovat

strihani vetvi zena s pilou odklizeni vetvi

  

Technickou výzvou byla stavba domku

posilneni pred stavbou stavba zacina stavba

 

Drobné občerstvení přišlo vhod

obcerstveni

 

Původně naplánovaný čas na brigádu se trochu protáhl, ale nadšeným účastníkům to zase až tak nevadilo, hlavně, že se dílo podařilo

hotovy domek

  

A zase jsme se rozešli domů. Někteří autem, někteří traktůrkem, jiní na kole a dokonce i pěšky

jede se domu

 

 

 

PostHeaderIcon Kolik medu vyrobí za svůj život jedna včela?

Včely ve skutečnosti med z přírody nenosí, přináší si jen suroviny: nektar, medovici, pyl, pryskyřici k výrobě propolisu.
vcelkaJedna včela váží asi 120 mg. Unese až 50 mg nektaru nebo medovice. Nektar je sladká tekutina obsahující 50% vody, kterou vylučují květy. Nektar nebo medovice (sekret mšic, mer a červců) slouží jako základ medu, který obsahuje 18% vody. To znamená, že z jednoho výletu včela donese surovinu pro asi 30 mg medu. Za den včela vyletí 5 krát a takových dní v jejím životě může být 30. To znamená za život udělá 150 výletů za nektarem a medovicí a to je celkem 30 x 150 = 4.5 gramů medu. Jedna kávová lžička medu váží 5.6 gramů (polévková lžíce medu váží 21 gramů).

Jedna včela se tedy za svůj život zaslouží o necelou kávovou lžičku medu. Včelstvo má asi kolem 50,000 včel. Počet včel se neustále mění, mnoho včel umírá a mnoho včel se každým dnem rodí. Mezi včelami je dělba práce a předpokládejme, že 30000 létavek přinese za život 135 kg medu. Samozřejmě to je v případě, že je silná snůška (například v řepkovém poli) a včely mají co nosit a nemusí ho pracně hledat. Na zajištění provozu včelstva, jak se uvádí, je potřeba 80 kg medu. Tedy slušná úroda medu v sezoně u jednoho včelstva by mohla být 55 kg medu.
Jenže včelařtství je vždy lokální a jeho výsledky závisí na kondici a zdraví včelstva, genetických předpokladech, počasí, bohatosti květeny v okolí a nektarodárnosti rostlin. A samozřejmě vše může pokazit včelař.

( Převzato z http://ovcsvpardubice.blog.cz )

 

PostHeaderIcon Vynálezce medometu

Málokdo asi ví, že u zrodu principu medometu, dnes hojně používaného v celém světě, stál český vynálezce a zlepšovatel, včelař František Hruška (1819-1888). Nebyl to vlastně Čech, ale spíše Moravan. Narodil se sice ve Vídni, dětstní však trávil na Moravě. Se včelařením se seznámil již jako kluk u svého dědečka v Bravanticích u Nového Jičína. Byl to zlepšovatel a vynálezce. V roce 1865 představil Franz Hruschka na 14. schůzi německých a rakouských včelařů v Brně svůj vynález získávání medu z plástů pomocí odstředivé síly v medometu. Do té doby včelaři získávali med vykapáním , vylisováním nebo vyvářením plástů. 

 frantisek_hruska           medomet

Tento úspěch ho přivedl na myšlenku začít podnikat. V Itálii vyženil slušný majetek a rozhodl se zde na statku v Dolo věnovat včelaření. Jeho včelmistr se mu zde staral o tři sta včelstev, rovněž si zde zřídil truhlářskou dílnu. Krach na vídeňské burze v roce 1873 zhatil všechny jeho podnikatelské plány. V podnikání se mu přestalo dařit a skončil v dluzích. Dnes má v Itálii na průčelí radnice v Dolo umístěnu pamětní desku.

Použité zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Franz_von_Hruschka
http://vcelarikonicko.webnode.cz/historie-vcelarstvi/
http://user.mendelu.cz/apridal/skripta/hist/hist.htm
http://www.modernivcelar.eu/mv2009_02.htm