Hlavní stránka Zajímavosti

PostHeaderIcon Kolik medu vyrobí za svůj život jedna včela?

Včely ve skutečnosti med z přírody nenosí, přináší si jen suroviny: nektar, medovici, pyl, pryskyřici k výrobě propolisu.
vcelkaJedna včela váží asi 120 mg. Unese až 50 mg nektaru nebo medovice. Nektar je sladká tekutina obsahující 50% vody, kterou vylučují květy. Nektar nebo medovice (sekret mšic, mer a červců) slouží jako základ medu, který obsahuje 18% vody. To znamená, že z jednoho výletu včela donese surovinu pro asi 30 mg medu. Za den včela vyletí 5 krát a takových dní v jejím životě může být 30. To znamená za život udělá 150 výletů za nektarem a medovicí a to je celkem 30 x 150 = 4.5 gramů medu. Jedna kávová lžička medu váží 5.6 gramů (polévková lžíce medu váží 21 gramů).

Jedna včela se tedy za svůj život zaslouží o necelou kávovou lžičku medu. Včelstvo má asi kolem 50,000 včel. Počet včel se neustále mění, mnoho včel umírá a mnoho včel se každým dnem rodí. Mezi včelami je dělba práce a předpokládejme, že 30000 létavek přinese za život 135 kg medu. Samozřejmě to je v případě, že je silná snůška (například v řepkovém poli) a včely mají co nosit a nemusí ho pracně hledat. Na zajištění provozu včelstva, jak se uvádí, je potřeba 80 kg medu. Tedy slušná úroda medu v sezoně u jednoho včelstva by mohla být 55 kg medu.
Jenže včelařtství je vždy lokální a jeho výsledky závisí na kondici a zdraví včelstva, genetických předpokladech, počasí, bohatosti květeny v okolí a nektarodárnosti rostlin. A samozřejmě vše může pokazit včelař.

( Převzato z http://ovcsvpardubice.blog.cz )

 

PostHeaderIcon Vynálezce medometu

Málokdo asi ví, že u zrodu principu medometu, dnes hojně používaného v celém světě, stál český vynálezce a zlepšovatel, včelař František Hruška (1819-1888). Nebyl to vlastně Čech, ale spíše Moravan. Narodil se sice ve Vídni, dětstní však trávil na Moravě. Se včelařením se seznámil již jako kluk u svého dědečka v Bravanticích u Nového Jičína. Byl to zlepšovatel a vynálezce. V roce 1865 představil Franz Hruschka na 14. schůzi německých a rakouských včelařů v Brně svůj vynález získávání medu z plástů pomocí odstředivé síly v medometu. Do té doby včelaři získávali med vykapáním , vylisováním nebo vyvářením plástů. 

 frantisek_hruska           medomet

Tento úspěch ho přivedl na myšlenku začít podnikat. V Itálii vyženil slušný majetek a rozhodl se zde na statku v Dolo věnovat včelaření. Jeho včelmistr se mu zde staral o tři sta včelstev, rovněž si zde zřídil truhlářskou dílnu. Krach na vídeňské burze v roce 1873 zhatil všechny jeho podnikatelské plány. V podnikání se mu přestalo dařit a skončil v dluzích. Dnes má v Itálii na průčelí radnice v Dolo umístěnu pamětní desku.

Použité zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Franz_von_Hruschka
http://vcelarikonicko.webnode.cz/historie-vcelarstvi/
http://user.mendelu.cz/apridal/skripta/hist/hist.htm
http://www.modernivcelar.eu/mv2009_02.htm