Blinova přepážka – komorování
Co včelaři uteče v březnu, to v dubnu nedohoní a v květnu dostane odměnu Březen je stejně důležitý pro včely jako srpen. Největší chybou v ošetřování včelstev na jaře je spěch v přidávání plástů, případně celých nástavků. Stejnou chybou ale je ponechat včelstvu velký, neobsednutý úlový prostor.
Při počátečním zimním a pak i jarním plodování včelstvo nejdříve vyhřívá jen plodové hnízdo a postupně zvyšuje teplotu v celém plodišti. Když ale ponecháme víc než dva neobsednuté plásty, včelstvo není schopné vyhřát celý prostor a proto se rozvíjí pomalu, případně je dokonce postiženo nosemou.
V březnu se zdravé včelstvo může zdárně rozvíjet jen tehdy, když má dostatek potravy, tepla a vodu. Dostatek potravy má v zimních zásobách a pylu, vodu mu můžeme dodat různými způsoby a teplo zajistit řádným uteplením, případně odebráním neobsednutých plástů. Řešení je v použití „Blinovy přepážky“.
Je to metoda známá také jako komorování včelstev. Jde o přepážku např. ze sololitu, která má uprostřed otvor asi
Za týden včelstvo zkontrolujeme , podle situace přidáme matce další plást na kladení, případně přemístíme odvíčkovaný plást před přepážku a odvíčkujeme první plást za přepážkou. Tak pokračujeme až do navrácení do původního stavu, podle rozvoje a situaci ve vegetaci můžeme přidat první mezistěnu. Pokud je včelstvo zdravé a má výkonnou matku, pak velmi rychle zesílí a dožene ostatní včelstva.
Chybou ale je, když včelař čeká, až se budou včely tísnit za okénkem (v nástavku) a prostor jim včas, ale přiměřeně situaci nerozšíří. Správná volba ve správný čas je rozhodující pro úspěšné včelaření.
Při zjištění nosemy je třeba včelstvo radikálně zúžit a provést tak tepelnou terapii, po týdnu opatrně rozšiřovat. Místo odebraných zásob je vhodné včelstvo pokrmovat teplým roztokem cukru, případně s přidáním medu - žádné léky!
Komentáře
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.