Hlavní stránka Abeceda včelaření Blinova přepážka – komorování

PostHeaderIcon Blinova přepážka – komorování

Co včelaři uteče v březnu, to v dubnu nedohoní a v květnu dostane odměnu Březen je stejně důležitý pro včely jako srpen. Největší chybou v ošetřování včelstev na jaře je spěch v přidávání plástů, případně celých nástavků. Stejnou chybou ale je ponechat včelstvu velký, neobsednutý úlový prostor.
Při  počátečním zimním a pak i jarním plodování včelstvo nejdříve vyhřívá jen plodové hnízdo a postupně zvyšuje teplotu v celém plodišti. Když  ale ponecháme víc než dva neobsednuté plásty, včelstvo není schopné vyhřát celý prostor a proto se rozvíjí pomalu, případně je dokonce postiženo nosemou.
V březnu se zdravé včelstvo může zdárně rozvíjet jen tehdy, když má dostatek potravy, tepla  a vodu. Dostatek potravy má v zimních zásobách a pylu, vodu mu můžeme dodat různými způsoby a teplo zajistit řádným uteplením, případně odebráním neobsednutých plástů. Řešení je v použití „Blinovy přepážky“.
Je to metoda známá také jako komorování včelstev. Jde o přepážku např. ze sololitu, která má uprostřed otvor asi 3 cm a sahá od strůpku až po dno. Za plodovým  hnízdem necháme 1 plást pro kladení matky . Ostatní plásty se zásobami dáme až za přepážku, první plást odvíčkujeme a úl dobře uteplíme. Včely začnou zásoby přenášet do plodiště- stimulujeme tím snůšku. Tepelný režim v úle se tím výrazně zlepší a matka se rozklade.
Za týden  včelstvo zkontrolujeme , podle situace  přidáme matce další plást na kladení, případně přemístíme  odvíčkovaný plást před přepážku a odvíčkujeme první plást za přepážkou. Tak pokračujeme až do navrácení do původního stavu, podle rozvoje  a situaci ve vegetaci  můžeme přidat první mezistěnu. Pokud je včelstvo zdravé a má výkonnou matku, pak velmi rychle zesílí a dožene ostatní včelstva.
Chybou ale je, když včelař čeká, až se budou včely tísnit za okénkem (v nástavku) a prostor jim včas, ale přiměřeně situaci nerozšíří. Správná volba ve správný čas je rozhodující pro úspěšné včelaření.
Při zjištění nosemy  je třeba včelstvo radikálně zúžit a provést tak tepelnou terapii, po týdnu opatrně rozšiřovat. Místo odebraných zásob je vhodné včelstvo pokrmovat teplým roztokem cukru, případně s přidáním medu - žádné léky!

 

Komentáře   

 
+2 #1 Odp.: Blinova přepážka – komorováníZdeněk Dukát 2015-01-14 13:25
Vážený kolego,mluvíte mi z,,duše,,.Komor ování je vhodný způsob jak zachovat a zesílit i slabší včelstva.Důleži té je začít i v ún[censored].Le tos budu komorovat mnohá včelstva poškozená varoázou.Podobn ě nutné ,je usazovat včelstva k zimování na rámky,které obsednou.Ostatn ě nekompromisně pryč.Hodně úspěchů s neposlušnými včelaři,přeje [censored]něk Dukát
Citovat
 
 
+1 #2 Odp.: Blinova přepážka – komorováníVladimír 2015-02-06 12:06
Ano, také kom[censored]ji a mám při tom nástavkové úly. Není to žádný problém.Udělal jsem si přepážky z prázdných rámků, místo mezistěnky dám sololit a boky uteplím. Na strop molitan.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit