Hlavní stránka Abeceda včelaření Hodnocení včelstev

PostHeaderIcon Hodnocení včelstev

Včelstva hodnotíme několikrát za rok a to vždy když otevřeme úl. Je ale třeba si o tom vést stručné zápisy. Nejjednodušší zápis je křídou přímo na  zadní stěnu úlu, odkud si pak můžeme v klidu údaje přepsat.Důkladnější zápisy pak můžeme dělat na tužší papír, připevněný na zadní stěnu úlu.
Zapisujeme poznatky při  odběru měli pro vyšetření – kolik uliček včelstvo obsedá, kolik bylo mrtvolek, varroázy atd. Pak poznatky z jarní a podzimní prohlídky, stáří matky (barva), sezení na plástech, mírnost, rojivost, jarní rozvoj, ale hlavně medný výnos. Měříme ho odhadem podle množství medu v nádobě pod medometem po vytočení. Celkové množství vytočeného medu vydělíme počtem včelstev a dostaneme průměrný výnos. Porovnáme ho s množstvím vytočeného medu od jednotlivých včelstev  a zjistíme, která včelstva byly podprůměrná a nadprůměrná.
Můžeme vypočítat i procentuální výnos a sestavit pořadí. To nám napoví, kde v příštím roce začít s nápravou, např. s výměnou matky. Bývá pravidlem, že ještě 80% výnos se toleruje jeko dobrý.
Hodnocení včelstev podle síly nemusí být směrodatné, protože některá včelstva hodně plodují, jsou silná, ale málo medu zůstane pro včelaře.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich