Hlavní stránka Abeceda včelaření Péče o rámky a plásty

PostHeaderIcon Péče o rámky a plásty

Plásty v plodišti rychle stárnou. Matka je opakovaně zaklade i10x a po každé kukle zůstane v buňce košilka. Líhnou se menší včely, rozmnožují se zde zárodky různých nemocí, ve vosku jsou zbytky jedů po léčení. To je jen několik důvodů, proč musíme plásty v plodišti každoročně obmněňovat.
Část těchto plástů – těch světlejších - můžeme použít do medníků.Ale i med je chutnější ze světlých plástů. Proto plásty tmavší než žemlová barva vyřazujem.Je to důležité zdravotní opatření, zvláště proti nosematoze, vápenatění a různým virovým chorobám, které se v poslední době v symbioze s varroázou rozšiřují.
O tyto vyřazené plásty se ale musíme rychle a dobře postarat, jinak nám je znehodnotí myši a hlavně motýlice. Máme několik možností. Ty pěknější si uložíme do dobře utěsněné skříně, kde je pravidelně každých 14 dní kotrolujeme a případně síříme.
Ty horší likvidujeme a to postupným  dáváním do slunečního tavidla, nebo je vyřežeme a vyměníme co nejdříve za mezistěny, případně prodáme. Velmi dobré je  celé rámky i s plásty vyvařit ve větší nádobě  a tím desinfikovat i dřevo rámků. Rozvařené voští pak musíme ještě horké dát do včelařského vařáku na vosk. Na trhu jsou i elektrické parní taviče voští, kam dáváme také celé rámky. Kromě desinfekce ještě zachováme i drátkování rámku, které pak jen opravíme.
Dřevo rámků musíme desinfikovat i po vyřezání plástů. Oškrabeme zbytky voští a propolisu  a desinfikujeme ve vařící vodě, případně plamenem. I staré rámky je třeba po čase vyměnit za nové.
V zimě je čas rámky opravit a nadrátkovat, ale mezistěny zatavujeme až před jejich přidáváním. Mohly by se při změně teploty pokroutit. Mezistěny zatavujeme k dolní loučce a po stranách necháváme asi ½ cm mezeru. Zatavujeme pečlivě, aby  byl drátek po celé délce pokryt voskem, jinak budou včely mezistěnu vykusovat a stavba nebude pěkná. Rámky se zatavenými mezistěnami skladujeme ve svislé poloze, aby se nedeformovaly.
Plásty přes zimu uskladňujeme v chladnu a suchu, často je kontrolujeme a případně síříme. Při větším množství  pravidelně skladovaných plástů se vyplatí  vybudovat sklad s lištami na zavěšení rámků, zabezpečený proti myším a s možností síření plástů bez manipulace s nimi.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit