Hlavní stránka Abeceda včelaření Podzimní prohlídka

PostHeaderIcon Podzimní prohlídka

Tuto činnost si musíme rozdělit  na úpravu plodiště před dodáním zásob na zimu a na kontrolní prohlídku po dodání zásob.
Úpravu plodiště prvedeme v srpnu, než  začneme s doplňováním zimních zásob. Po sundání medníku jsme provedli přeléčení včelstev kyselinou mravenčí (Formidolem) a dali jsme do plodiště pásky Gabonu, mírně jsme včelstva pokrmili. Teď musíme upravit plodiště  tak, že odebereme všechny nedostavěné mezistěny, případně zbylé tmavé plásty. Velikost plodiště  upravíme podle síly včelstva. Gabon  necháváme v úle 24-30 dní. Začneme dodávat zimní zásoby.
Asi za 14 dní po dodání zimních zásob, někdy v polovině září – podle počasí  - provedeme kontrolní prohlídku, očistíme dno a vložíme podložku na měl. Kontrolujeme množství zásob-jestli nedošlo k loupeži, kladení matky - jestli není včelstvo osiřelé. Dno čistíme tak, že rámky vyskládáme do  bedny - nástavku a špachtlí oškrabeme voskové a propolisové nerovnosti. Dno ometeme a vložíme podložku na měl, která musí být jen o málo menší než plocha dna. Vrátíme  rámky se včelama a pokud zde byl ještě Gabon tak ho odstraníme.
Podložky na měl se musí vkládat nejpozději do konce září, protože od 10. října začínáme s léčením fumigací nebo aerosolem a na podložkách sledujeme spad varroázy.

Po posledním přeléčení – asi za týden nesmíme zapomenout očistit podložky a vátit je zpět do úlu.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit