Hlavní stránka Abeceda včelaření Přidání matky umělým zrojením

PostHeaderIcon Přidání matky umělým zrojením

Každý včelař chce mít co největší jistotu přijetí nové matky včelstvem. 100% jistota není nikdy. Často rozhodují i maličkosti. Protože musíme přidávat i drahé inseminované matky, potřebujeme jistotu co možná největší.
Umělé zrojení je nejjistější způsob přijetí nové matky, i když je trochu pracnější. Nejdříve vychytíme starou matku a odstraníme z úlu všechny rámky. Včely ometeme do úlu, rámky přidáme do jiných včelstev. Novou kladoucí matku zavěsíme v klícce na horní loučku prázdného rámku.Rozlezlé včely pokouříme a smeteme do úlu, úl zavřeme. Včely se zavěsí kolem matky a utvoří roj.
Druhý den dáme z každé strany ke klícce rámek s mezistěnou, úl zavřeme a pokrmujeme. Včely začnou stavět.
Třetí den doplníme do úlu od česna - jeden pylový plást – nejlépe od jiných včelstev, jeden světlý plást, pak obě rozestavěné mezistěny,jednu novou mezistěnu a krycí plást se zásobami. Úl  asi na hodinu zavřeme  a až se včely rozlezou po plástech matku  vypustíme. Pokud není snůška, tak stále mírně pokrmujeme.
Včelstvo jsme sice neoslabili o včely, ale oslabili jsme ho o všechna stadia plodu. Abychom tuto ztrátu nahradili, tak můžeme po rozkladení matky postupně přidávat především zavíčkovaný plod.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich