Hlavní stránka Abeceda včelaření Tvorba oddělků

PostHeaderIcon Tvorba oddělků

Oddělky tvoříme buď na chov matek, nebo na rozšíření (posílení) včelstev. Tvoříme je od poloviny května, když jsou včely na vrcholu svého rozvoje. Na oddělky odebíráme plásty s převážně zavíčkovaným plodem od nejsilnějších včelstev a to i se včelami, ale zásadně z medníku, kam si je alespoň den předem přeložíme ometené, abychom neodebrali i matku.

Na chov matek ze zralého matečníku stačí jeden plodový plást, ke kterému přidáme plást s trochou zásob, nebo i bez zásob, ale postříkaný vodou. Prostor pro tento oddělek musíme zúžit na tyto dva plásty, pokud nemáme speciální chovné úlky na dva rámky.

Pro rozšíření včelstev tvoříme oddělek stejně, jen zavíčkovaných plástů se včelama odebereme 2-3 a mohou být od různých včelstev, abychom  příliš neoslabili jedno včelstvo. Pokud máme plást s pylem, dáme ho k česnu, pokud nemáme, tak dáme světlejší plodový plást. Pak dáme plodové plásty a nakonec krycí plást se zásobama, postříkaný vodou. Takto už máme oddělek na 4-5 ti plástech.

Aby se létavky nevracely do svého úlu, musíme oddělek přemístit alespoň 1km daleko - např. k jinému včelaři. Pokrmujeme až za 2-3 dny, až se oddělek sjednotí a začne střežit  česno. Zralý matečník, případně matku v klícce můžeme předat asi za  hodinu i později ten samý den, až včelstvo zjistí osiřelost.

Další dny je nejlépe počkat, až jsou naražené vlastní matečníky dobře vidět a musíme je zrušit, jinak dají přednost svým matečníkům a když přehlédneme jediný, matku nepřijmou! Správný postup je, když si napřed zajistíme matku a pak teprve tvoříme oddělek.Zpět můžeme oddělek přemístit až začne matka klást a pak také můžeme pokrmovat a rozšiřovat. Tento větší oddělek můžeme také případně využít k vychování vlastní matky. Mezi plodové plásty dáme rámek s přelarvovanými matečníky (3-5), případně je můžeme zapíchnou na vhodné místo na plodový plást.

Až jsou matečníky zralé (za 10 dní) necháme jen jeden a ostatní můžeme zužitkovat jinam. Za dalších 10 dní začne matka klást. Tento způsob ale oddělek zeslabí, protože je zde prodleva 20 dní bez nového plodu. Dá se to řešit tím, že přidáme další plást s plodem.

 

Komentáře   

 
0 #1 waslowskij 2015-04-11 12:51
zdravím, v čem je nejlepší chovat oddělky? nástavek, varoa dno a víko, nebo je pro ně něco speciálního? děkuji
Citovat
 
 
+4 #2 Odp.: Tvorba oddělkůLudvík 2018-04-25 19:25
Reaguji sice "trochu" pozdě, ale kdyby to náhodou ještě někdo řešil, tak se podělím o své zkušenosti.

Já dělám oddělěk o síle cca 3 obsednuté plásty zavíčkovaného plodu a 2 zásobní plásty, jako krycí. Když nemám matku, tak ještě j[censored]n rámek s vajíčky - otevřeným pl[censored]m. Přisypu trochu včel (obyčejně stačí ty, co sedí na stúpku).
Takovýto oddělek vytvořený na jaře v době květu stromů, v pohodě začne sílit a vychová si matku i v normálním nástavku zaplněným plásty 39x24 s nezasíťovaným dnem.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit