Hlavní stránka Abeceda včelaření Tvorba oddělků

PostHeaderIcon Tvorba oddělků

Oddělky tvoříme buď na chov matek, nebo na rozšíření (posílení) včelstev. Tvoříme je od poloviny května, když jsou včely na vrcholu svého rozvoje. Na oddělky odebíráme plásty s převážně zavíčkovaným plodem od nejsilnějších včelstev a to i se včelami, ale zásadně z medníku, kam si je alespoň den předem přeložíme ometené, abychom neodebrali i matku.

Na chov matek ze zralého matečníku stačí jeden plodový plást, ke kterému přidáme plást s trochou zásob, nebo i bez zásob, ale postříkaný vodou. Prostor pro tento oddělek musíme zúžit na tyto dva plásty, pokud nemáme speciální chovné úlky na dva rámky.

Pro rozšíření včelstev tvoříme oddělek stejně, jen zavíčkovaných plástů se včelama odebereme 2-3 a mohou být od různých včelstev, abychom  příliš neoslabili jedno včelstvo. Pokud máme plást s pylem, dáme ho k česnu, pokud nemáme, tak dáme světlejší plodový plást. Pak dáme plodové plásty a nakonec krycí plást se zásobama, postříkaný vodou. Takto už máme oddělek na 4-5 ti plástech.

Aby se létavky nevracely do svého úlu, musíme oddělek přemístit alespoň 1km daleko - např. k jinému včelaři. Pokrmujeme až za 2-3 dny, až se oddělek sjednotí a začne střežit  česno. Zralý matečník, případně matku v klícce můžeme předat asi za  hodinu i později ten samý den, až včelstvo zjistí osiřelost.

Další dny je nejlépe počkat, až jsou naražené vlastní matečníky dobře vidět a musíme je zrušit, jinak dají přednost svým matečníkům a když přehlédneme jediný, matku nepřijmou! Správný postup je, když si napřed zajistíme matku a pak teprve tvoříme oddělek.Zpět můžeme oddělek přemístit až začne matka klást a pak také můžeme pokrmovat a rozšiřovat. Tento větší oddělek můžeme také případně využít k vychování vlastní matky. Mezi plodové plásty dáme rámek s přelarvovanými matečníky (3-5), případně je můžeme zapíchnou na vhodné místo na plodový plást.

Až jsou matečníky zralé (za 10 dní) necháme jen jeden a ostatní můžeme zužitkovat jinam. Za dalších 10 dní začne matka klást. Tento způsob ale oddělek zeslabí, protože je zde prodleva 20 dní bez nového plodu. Dá se to řešit tím, že přidáme další plást s plodem.

 

Komentáře   

 
0 #3 Jacquelyn 2017-09-20 11:08
You can certainly see your expertise in the work you
write. The sector hopes for even more passionate writers like you who
aren't afraid to say how they believe. At all times follow your heart.


Also visit my page :: paintball: http://rafaelecztl.pages10.com/Indicators-on-airsoft-You-Should-Know-9178032
Citovat
 
 
0 #2 Agueda 2017-09-14 23:45
Everything posted made a lot of sense. However, consider this,
suppose you were to create a killer headline?
I ain't suggesting your information is not good, but suppose you added a headline to possibly grab a person's attention? I mean Tvorba oddělků is kinda boring.
You should look at Yahoo's home page and watch how they create post titles to grab viewers to click.

You might add a video or a related pic or two to
grab people excited about what you've got to say.
Just my opinion, it might make your website a
little bit more interesting.

Here is my weblog restaurant en livraison: http://restaurant43074.full-design.com/Facts-About-delivery-food-Revealed-8714661
Citovat
 
 
-1 #1 waslowskij 2015-04-11 12:51
zdravím, v čem je nejlepší chovat oddělky? nástavek, varoa dno a víko, nebo je pro ně něco speciálního? děkuji
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich