Hlavní stránka Abeceda včelaření Napajedlo

PostHeaderIcon Napajedlo

 Vodu potřebují včely hlavně když plodují. Když nemůžou kvůli nízké teplotě (+8°C a méně), sbírají vodu uvnitř úlu. Proto dáváme v lednu folii na horní loučky rámků, na které se sráží voda, včely netrpí žízní a nevyletují pro vodu i za nízkých teplot a zachráníme tak mnoho létavek, důležitých pro jarní rozvoj.

Do úlů můžeme vodu dodat také některým z krmítek,nebo česnovým napajedlem (plastová láhev s vodou a dlouhá nízká nádobka). Pokud se oteplí na +8°C a více,začnou včely vyletovat a hledat vodu venku. Pokud je chladné, nebo proměnlivé počasí, často při pití vody zkřehnou a uhynou. Proto je třeba v blízkosti včelína zřídit napajedlo. Vybereme slunečné místo v závětří. Zásobu vody zde zabezpečíme na příklad 4 litrovými lahvemi s prosakovacími víčky,na nízké nádobce (plech na pečení), podloženými laťkami. Možností je mnoho.

Napajedlo musíme udržovat v čistotě a vodu včas doplňovat. První vodu můžeme osladit, abychom sem včely nalákali – je třeba alespoň 7% roztok cukru = 70dkg cukru na 10litrů vody. Můžeme přidat i sůl, ale pozor, sůl ve vyšší  dávce je pro včely jedovatá. Nejvyšší neškodná koncentrace  je 0,5% = 5g soli na 1 litr vody (to je asi jedna zarovnaná kávová lžička) - na 10 litrů je to tedy 5 dkg. Do vody můžeme přidat i roztok propolisu – 10ml na 10litrů vody.

Pamatujte, že voda je nejlepší způsob podněcování na jaře!

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

„Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje.“ Oscar Wilde