Hlavní stránka Abeceda včelaření Krmení na zimu

PostHeaderIcon Krmení na zimu

Čím krmit? Nejlepší je hrubý krystalový cukr. Těžko se shání a je dražší. Spokojíme se i s drobnějším krystalovým cukrem. Pískový cukr  jedině rozpuštěný, mletý cukr jen na medocukrové těsto - je také dražší. Med jedině květový a rozpuštěný ve vodním roztoku  v poměru stejném jako u cukru: 3kg cukru - medu a 2 litry vody.

Kdy krmit? Pokud jde o denní dobu, tak navečer, až je minimální slídění včel.Medový roztok víc voní, takže musíme být zvláště opatrní. První dávku zkrmíme ihned po zrušení medníků  a zklidnění na včelíně. Doplníme zásoby na minimálních 5kg, ale nepřekrmujeme, aby měly matky prostor ke kladení. Až v srpnu, nejpozději do 10. září doplníme  zásoby na 10 - 12kg. Včelaři s tenkostěnnými úly krmí víc. Pokud je teplý podzim a  zvláště mladé matky dlouho plodují může být potřebné doplnit zásoby o 1-2kg (podzimní prohlídka koncem září napoví).

Jak krmit? V červenci doplnit zásoby podněcováním. V srpnu doplnit zásoby většími dávkami.Způsobů krmení a krmítek je celá řada – 4litrové lahve, stropními, bočními, rámkovými apod. krmítky. V červenci podněcujeme např. lahvemi s širokým hrdlem a plastovými víčky s 16ti otvory a v srpnu 4 litrovými lahvemi s víčkem s 80ti otvory. Do 4litrové lahve nasypeme 3kg  krystalového cukru, zalijeme 2litry vody, nasadíme víčko z umělé hmoty s 80ti otvory (možno použít i silonovou punčochu apod.) a nasadíme na krmný otvor ve strůpku. Sladkou vodou nesmíme potřísnit úl, případně očistit. Mřížky na krmný otvor ve strůpku se neosvědčily.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich