Hlavní stránka Úlová váha

PostHeaderIcon Technická stránka OnLine úlové váhy

Úlová váha použitá na těchto stránkách je testovací prototyp. Základ s tenzometry je použitý z osobní váhy, elektronika a programové vybavení je sestaveno dle vlastního vývoje.

Pohled zepředu

ul2

Pohled zezadu

ul2 z

Zpracování údajů ze snímačů provádí mikrokontroler Atmel (miniaturní počítač), který je spolu s nezbytným zařízením přímo na stanovišti.

Tato váha kromě samotného vážení rovněž dokáže pomocí speciálních čidel snímat teplotu, vlhkost vzduchu a v plánu je i snímání hodnoty atmosferického tlaku. Všechna data jsou po zpracování bezdrátově odesílána do přijímače.

Přijatá data z váhy jsou zpracována pomocí dalšího mikrokontrolerem řízené jednotky s grafickým displejem a napojením na Internet (online odesílání je zatím ještě v rozpracovaném stavu).

  displej

Data jsou v přijímací části, která je umístěna doma, ukládána na paměťovou kartu a v případě funkčního připojení k Internetu okamžitě odesílána na web www.vcelari-zdounky.cz

Na webu jsou zobrazována aktuální data pro daný měsíc. Je možné si pomocí jednoduchého formuláře také nechat vykreslit libovolný časový údaj (pouze v rámci jednoho měsíce), který se nachází v historii dat.


Počínaje 16.4.2015 bylo přestavěno zařízení převodníku a jiný typ mikrokontroleru. Mechanické zařízení váhy zůstalo stejného provedení včetně tenzometru. Napájení je provedeno pomocí LiIon 3,7V akumulátoru a slunečním dobíjením.

Kompletní sestava váhy s vysílačem

vaha2

 Mechanika váhy a elektronika převodníku

vaha prevodnik2 Hx711 

Mozkem vysílače je malý mikrokontroler ATMEGA328P na desce arduino Pro Mini. Klidový odběr proudu z baterie je 25mA. Na snížení odběru se pracuje.

vysilac mcu2 

 Nabíjení zajišťuje sluneční energie a akumulátor. Systém napájení sahuje 2 DC-DC měniče a řídící jednotku pro ochranu baterie. Plánuji úpeavu a přechod na nižší napájecí napětí mikrokontroleru. V současnosti pracuje řídící jednotka na 5V. Problém je výkon vysílače při nižším napětí.

panel  zdroj 

2.5.2015 byl upraven napájecí obvod a dokončen přechod na 3V logiku. Vysílač pracuje na vyšším napětí, pro zajištění vyššího výkonu. Díky této úpravě klesla spotřeba z 25mA v klidovém stavu na 5.5mA. Při vysílání, které trvá několik vteřin se dostává odběr proudu z baterie na 80mA. Sluneční panel by nyní mohl být mnohem nenších rozměrů a snížit se může i kapacita baterií.

2016
Provedena další větší úprava hardware a taky drobná úprava software. Celý vysílač s řídící jednotkou uložen do krabičky a s váhou (tenzometry a teplotním čidlem) propojena standardním UTP kabelem s možností snadného odpojení.
Zařízení bylo doplněno o snímač tlaku s integrovaným teplotním čidlem (vybírá se objektivnější teplota z obou čidel).

vaha-utp zapojeni-utp
Spotřeba zařízení se po výměně řídící jednotky dostala pod 0,05mA. Dobíjecí solární panel tak mohl být zmenšen a LiIon baterie vystačí i na měsíc provozu se zataženou oblohou.


 Na stránku s "Úlovou váhou" se můžete přesunou klepnutím zde.

Aktualizováno (Čtvrtek, 04 Květen 2017 20:03)

 

Komentáře   

 
+1 #11 Ludvík Kochaníček 2015-05-03 13:01
Při výměně převodníku jsem musel udělat kalibraci novou. Zkoušku provedu až po delší době.
S původním převodníkem byla po vyjmutí váhy odchylka od nuly asi 0.5kg. Ale toto původní analogové provedení mělo dost velkou chybu již při přenosu signálu na analogový vstupu kontroleru. Na konektorech se vlivem oxidace kontaktů měnila hodnota i v závislosti na vzdušné vlhkosti. Původní variantu se mi nějak nechtělo předělávat z nepájivého pole prototypu.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat